چاقی از جمله بیمارهای چند دهه اخیراست که سهم عمده ای در بیماری های دیگرازجمله دیابت و سرطان و حتی مرگ و میر جوامع بشری داشته است. همه گیری این بیماری در قرن بیست و یکم به سرعت در حال پیشرفت است...

دکتر موذن زاده - درمان انواع چاقی - حلقه معده، اسلیو معده، بای پس معده - تصویر 1

دکتر هاشم موذن زاده

جراح لاپاراسکوپی - درمان چاقی مفرط


دکتر موذن زاده - درمان انواع چاقی - حلقه معده، اسلیو معده، بای پس معده - تصویر 2

   دکتر موذن زاده - درمان انواع چاقی - حلقه معده، اسلیو معده، بای پس معده - تصویر 3       
دکتر موذن زاده - درمان انواع چاقی - حلقه معده، اسلیو معده، بای پس معده - تصویر 4

دکتر موذن زاده - درمان انواع چاقی - حلقه معده، اسلیو معده، بای پس معده - تصویر 5

عمل جراحی چاقی آری ، نه؟


دکتر موذن زاده - درمان انواع چاقی - حلقه معده، اسلیو معده، بای پس معده - تصویر 6

چاقی از جمله بیمارهای چند دهه اخیراست که  سهم عمده ای در بیماری های دیگرازجمله دیابت و سرطان و حتی مرگ و میر جوامع بشری داشته است. همه گیری این بیماری در قرن بیست و یکم به سرعت در حال پیشرفت است. این امر موجب دگرگونی نگرش و عملکرد سیاست گزاران بهداشتی در سطوح مختلف جهانی، منطقه ای و کشوری شده است. توجه خاص به پیشگیری اولیه و ثانویه مورد توجه مسئولان امر سلامت جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است ولی هنوز راهبردی جامع برای پیشگیری و مقابله موثر با این بیماری و ممانعت گسترش عوامل خطرناک آن در سطح ملی تدوین و عملی نشده است. چاقی یک بیماری مزمن خطرناک است که به سرعت در حال گسترش بوده و میلیون ها نفر را در سراسر دنیا درگیر کرده است .ظبق آمار جهانی ، چاقی دومین علت مرگ قابل پیشگیری است.

دکتر موذن زاده - درمان انواع چاقی - حلقه معده، اسلیو معده، بای پس معده - تصویر 7

خطر چاقی پیش روی نسل جوان آینده
 کوچه‌ها دیگر صدای شور و بازی کودکان را شاهد نیستند. این روزها کودکان ایرانی به تنهایی پای کامپیوتر یا تلویزیون می‌نشینند و «پلی استیشن» بازی می‌کنند یا بازی‌های آنلاین را مرحله به مرحله فتح می‌کنند.از یکسو غذاهای رنگارنگ فست فودی سلامت دانش‌آموزان ایرانی را نشانه رفته و از سوی دیگر خانواده‌هایی که طاقت نه گفتن به فرزندان خود را ندارند نیز بدون توجه به همه پیامدهای تربیتی هرآنچه کودک می‌خواهد در اختیار او قرار می‌دهند تا ناخواسته بر ریشه کودکان خود تیشه بزنند.
یکی از راههایی که امروزه برای مقابله با چاقی کاربرد دارد ، استفاده از عمل های جراحی چاقی در سطح دنیاست . این عمل ها حدود 30 سال قدمت دارند و به سرعت در حال رشد و تکامل هستند. اینطور به نظر میرسد که با توجه به هزینه های درمان راه حل مناسبی برای جلوگیری و بهبود بیماران محسوب می شود و در بین افراد چاق هم طرفدار دارد. حتما بارها و بارها شنیده‌‌اید که رژیم‌های غذایی خاص شاید برای کاهش وزن دائمی مناسب نباشند. برخی از رژیم‌ها ناگهان و یکباره طرفداران بسیار پیدا می‌کنند وبسیار محبوب می‌شوند اما واقعا برای همه افراد کارساز نیستند. این رژیم‌های پرطرفدار اغلب برای کاهش وزن در مدت کوتاه محبوب و معروف می‌شوند ولی در دراز مدت اثری ندارند.

دکتر موذن زاده - درمان انواع چاقی - حلقه معده، اسلیو معده، بای پس معده - تصویر 8

دکتر هاشم موذن زاده متولد1345 در قم یکی از جراحان  فعال و تنها جراح این زمینه دربیمارستانهای نیروهای مسلح است که عمل های جراحی لاپاراسکوپی چاقی در ایران را انجام می دهد. وی با سابقه 10 ساله در زمینه جراحی های لاپاراسکوپی ، 5 سال است که به صورت تخصصی در زمینه چاقی فعال است. او در مصاحبه ای با خبرنگار ما در باره انواع عمل های جراحی چاقی و مزایا و معایب آن سخن گفت. وی در آغاز با بررسی روند چاقی اظهار داشت:
چاقی یک وضعیت خطرناک است و یکی از تهدید های مهم سلامت است . چاقی بایستی با سالم‌سازی نحوه زندگی و یک رژیم مناسب درمان شود اما در خیلی از بیماران وقتی وزن خیلی بالا می‌رود و از سطح خاصی میگذرد  ، دیگر این اقدامات کافی نیست و تلاش بیماران برای کاهش وزن بدون دخالت های مهم به نتایج مناسب نمیرسد  . چاقی  براساس ضریبBMI محاسبه میشود( وزن بر اساس کیلوگرم تقسیم بر مجذور قد بر حسب متر )  BMI بین 18 تا 25 طبییعی تلقی می شود. BMI بین 25 تا 30 اضافه وزن و بیش از 30 چاقی نامیده می شود که خود یه کلاس های مختلف خفیف ، متوسط ، شدید و خیلی شدید تقسیم می شود . معمولا به ضریب بالای 35 چاقی مرضی نیز اطلاق می شود که در این بیماران در حال حاضر جراحی تنها درمان موثر طولانی مدت است . مثل بقیه بیماری ها نوع جراحی بستگی به علت دارد . افرادیکه زیاد می‌خورند درمانی متفاوت از کسانی که قطعات پر کالری مانند شیرینی جات می‌خورند و وزن می گیرند دارند.
با ایجاد تحول در دانش و مهارت های جراحی و گسترش وسیع جراحی های با روش لاپاروسکوپی ، تغییرات وسیع در درمان این موارد رخ داده است . بخصوص با وجود منافع بسیاری که این روش ها برای بیماران چاق دارد ، با استقبال عمومی بیماران و جراحان و مجامع علمی مواجه شده و عملا جایگزین روش های باز گردیده است. با اینکه هنوز جراحان بسیاری درمان جراحی را با روش باز انجام می دهند ولی تغییر به سمت لاپاروسکوپی ، قطعی و اجتناب ناپذیر خواهد بود.
دکتر موذن زاده - درمان انواع چاقی - حلقه معده، اسلیو معده، بای پس معده - تصویر 9
اعمال جراحی لاپاروسکوپی که توسط تیم جراحی بصورت لاپاروسکوپی انجام می‌شود شامل:

 Adjustable Gastric banding باندینگ معده

Gastiricbypass
بای پس معده

Sleeve Gastrectomy برداشتن قسمت ذخیره‌ای معده

Deodunal switch با بای پس صفراوی و پانکراسی

دکتر موذن زاده - درمان انواع چاقی - حلقه معده، اسلیو معده، بای پس معده - تصویر 10

با  توجه به جایگزینی تدریجی اسلیو به عنوان روش ضد حجمی در اروپا و در ایالات متحده امریکا این روش در بین جراحان چاقی در ایران نیز محبوبیت و مقبولیت پیدا کرده است.

عمل اسلیو گاسترکتومی یا اسلیو معده برای اولین بار توسط گروه جراحی دکتر گانیر (Gagner) انجام شد. گروه دکتر گانیر پس از بررسی بیماران با BMI > 50 برای کاهش عوارض ناشی از عمل چاقی تصمیم به انجام عمل جراحی لاغری در دو مرحله گرفتند . عمل مرحله اول بصورت آستینی کردن معده یا لوله ای کردن معده انجام میشد که در بعدها به اسلیو گاسترکتو می معروف شد.
با نهایت تعجب بسیاری از بیمارانی که تحت عمل اسلیو معده قرار گرفته بودند به علت کاهش وزن مناسب ناشی از آن نیاز به عمل دوم پیدا نکردند . بنابراین سایر جراحان عمل اسلیو معده را به عنوان عمل جراحی لاغری پذیرفتند.
در نهایت The American Society of Metabolic and Bariatric Surgery عمل اسلیو گاسترکتومی را به عنوان عمل استاندارد چاقی پذیرفت.
روش عمل sleeve: در این عمل حدود 60 تا 80 درصد معده در طول انحنای بزرگ تا نزدیک محل اتصالش به مری توسط استاپلر (stapler) جدا شده و از بدن خارج می شود و باقی مانده معده بصورت لوله یا tube باقی می ماند و بنابراین ظرفیت پذیرش غذا نیز بصورت چشمگیری کاهش می یابد. از طرفی با توجه به ترشح هورمون تحریک کننده اشتها بنام گرلین (Gherelin) از قسمتی از معده که از بدن خارج می شود این افراد بعد از عمل اشتهای کمتری نیز برای خوردن غذا دارند. در این عمل معده در طول انحنای بزرگ تا نزدیک محل اتصالش به مری بریده و دوخته میشود و به شکل لوله در میاید.این عمل به روش لاپاراسکوپی و با استاپلر قابل انجام است.
وی در ادامه افزود: اقدامات قبل از عمل اسلیو نیز مانند بقیه اعمال جراحی چاقی لازم است قبل از عمل ازمایشات کامل خون و ادرار و سونوگرافی و چند مشاوره انجام شود در صورتی که همه  بررسی ها بدون مشکل باشند بیمار در لیست عمل قرار می گیرد. روز عمل یا روز قبل از عمل (بسته به شرایط بیمار و بیمارستان) بیمار در بیمارستان بستری می شود و بایستی از  حدود6ساعت قبل از عمل ناشتا باشد.قبل از عمل بایستی برگه ی رضایت نامه ی مخصوص توسط بیمار و همراه وی کامل شود.
پس از عمل بیمار حد اقل یک شب در ICU بستری می شود و روز بعد در صورتی که شرایط عمومی بیمار مناسب باشد بانظر پزشک مسؤول بیمار و پزشکان مشاور به بخش منتقل می شود.روز  دوم بعد از عمل ممکن  است یک عکس رنگی از معده ��رفته  شود . اگر همه شرایط مناسب باشد ممکن است بیمار بتواند همان روز مایعات صاف شده بخورد و فردای ان روز یعنی روز سوم پس از عمل مرخص شود.در صورتی که بعد از عمل مشکلی بوجود اید لازم است بیمار تا زمان مناسب در بیمارستان بماند. پس از ترخیص رژیم غذایی بر حسب نظر پزشک معالج تعیین می شود.

دکتر موذن زاده - درمان انواع چاقی - حلقه معده، اسلیو معده، بای پس معده - تصویر 11

دکتر موذن زاده - درمان انواع چاقی - حلقه معده، اسلیو معده، بای پس معده - تصویر 12

دکتر هاشم موذن زاده
جراح لاپاراسکوپی
- درمان چاقی مفرط

دکتر موذن زاده - درمان انواع چاقی - حلقه معده، اسلیو معده، بای پس معده - تصویر 13

آدرس: ولیعصر، خ توانیر، روبروی بیمارستان دی، ساختمان پزشکان 18، واحد4
تلفن تماس: 13 21 88 88   -   25 31 67 88  
تلفن همراه: 295 77 29 0912

تلفن همراه: 8900 560 0939


دکتر موذن زاده - درمان انواع چاقی - حلقه معده، اسلیو معده، بای پس معده - تصویر 14
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه