علاقه به حیوانات بسیار زیباست. بسیاری در خانه خود حیوانات خانگی دارند و گاهی نیز این حیوانات در رختخواب آن‌ها یا کودکان‌شان می‌خوابند. اما آنچه بسیاری نمی‌دانند این است که حیوانات ناقل بیماری‌های مختلف خطرناکی هستند.

مجله اینترنتی برترین ها

برترین ها: علاقه به حیوانات بسیار زیباست. بسیاری در خانه خود حیوانات خانگی دارند و گاهی نیز این حیوانات در رختخواب آن‌ها یا کودکان‌شان می‌خوابند. اما آنچه بسیاری نمی‌دانند این است که حیوانات ناقل بیماری‌های مختلف خطرناکی هستند.

خطر هوایی

خفاش‌ها مهم‌ترین ناقلان بیماری ابولا هستند. گوشت خفاش‌در بسیاری از کشورهای آفریقایی به عنوان غذایی بسیار لذیذ طرفداران فراوانی دارد. ویروس ابولا ابتدا از حیوان به انسان منتقل می‌شود. این ویروس سپس از انسانی به انسان دیگر سرایت می‌کند و این بیماری را توسعه می‌دهد.

خطر همزیستی با حیواناتی که ناقل بیماری هستند

آبله گاوی

آبله گاوی به طور معمول گاوها را مبتلا می‌کند. این بیماری اما برای بیشتر پستانداران خطرناک است و آن‌ها در خطر ابتلا به این بیماری هستند. در آلمان واکسن آبله گاوی وجود ندارد، زیرا واکسن آبله عادی انسان را نسبت به آبله گاوی نیز محافظت می‌کند. در گذشته بیشتر افرادی که شیر گاو می‌دوشیدند به این بیماری دچار می‌شدند و بیماری ابتدا از دست‌های آن‌ها آغاز می‌شد.

خطر همزیستی با حیواناتی که ناقل بیماری هستند

پشه ببری آسیا

امروزه سفر از قاره‌ای به قاره دیگر بسیار آسان شده است. امکان سفر نه تنها برای انسان، که برای حیوانات نیز راحت شده. پشه ببری آسیا یکی از این نمونه‌هاست. این حشره موذی و سمج که به علت وجود خطوط راه-راه روی بدنش به پشه ببری معروف است، حتی از روی لباس نیز نیش می‌زند. پشه ببری آسیا حامل ویروس نیل غربی و تب استخوان‌شکن است و می‌تواند قربانیان خود را از پا درآورد.

خطر همزیستی با حیواناتی که ناقل بیماری هستند

تب طوطی

تب طوطی بیماری مشترک انسان و دام است که می‌تواند به خصوص برای کودکان و افراد ناتوان خطرناک باشد. معمولا طوطی، مرغ عشق و پرندگان به این بیماری مبتلا می‌شوند. انسان در ارتباط با مدفوع این پرندگان به این بیماری دچار می‌شود. علائم بیماری بصورت گسترده از جمله ضعف پنهان، ذات الریه، تب شدید، تورم مفصلی، اسهال، تورم ملتحمه چشم و‌ سرفه خون‌آلود هستند.

خطر همزیستی با حیواناتی که ناقل بیماری هستند

بیماری‌ هاری

بیمای‌ هار�� مخصوص گوشتخواران اهلی و وحشی است و به طور عمده از روباه به انسان منتقل می‌شود. هاری بیماری کشنده ویروسی است که بر سیستم مرکزی اثر می‌گذارد و راه‌های سرایت گوناگونی دارد؛ راه‌هایی چون گاز گرفتن حیوان و زخم و مخاط حیوان مبتلا. بنابر این سگ‌ها و گربه‌های به ظاهر سالم می‌توانند از طریق لیسیدن لب و چشم و بینی کودکانی که با آن‌ها بازی می‌کنند این کودکان را به بیماری‌ هاری مبتلا نمایند.

خطر همزیستی با حیواناتی که ناقل بیماری هستند

گربه خانگی

بیماری‌های ناشی از گربه‌های خانگی متعددند و می‌توانند بخصوص برای کودکان خطرناک باشند. این بیماری‌ها در پی گازگرفتگی یا کشیدن پنجه گربه‌ی بیمار به کودک منتقل می‌شود. در آلمان شمار گربه‌های مبتلا به بیماری‌های گوناگون ۱۳ درصد است. انسان‌های مبتلا به بیماری‌های گربه خانگی به تب شدیدی دچار می‌شوند و غدد لنفاوی‌شان در نزدیکی محل گاز گرفتگی متورم می‌شوند.

خطر همزیستی با حیواناتی که ناقل بیماری هستند
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه