سازمان جهانی بهداشت نسبت به روند فعلی مصرف دخانیات در کشورهای مصر، ایران و پاکستان که در صدر کشورهای مصرف کننده دخانیات جهان هستند، هشدار داد.

خبرگزاری تسنیم: مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد عنوان کرد: انتظار می‌رود با ادامه روند فعلی مصرف دخانیات طی ۴۰ سال آتی کشورهای مصر، جمهوری اسلامی ایران و پاکستان در صدر کشورهای مصرف کننده دخانیات جهان قرار گیرند.

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت که به مناسبت روز جهانی بدون دخانیات (۳۱ مه برابر با ۱۰ خرداد ماه جاری)، انتشار یافته سالانه ۶ میلیون نفردر جهان به دلیل استفاده دخانیات جان خود را از دست می‌دهند که از این تعداد ۶۰۰ هزار نفر قربانی دود دخانیات دیگران می‌شوند.

این سازمان می‌گوید منطقه مدیترانه شرقی رتبه دوم را در میانگین قیمت کم سیگار در جهان دارد، به نحوی که در این منطقه یک پاکت سیگار کمتر از یک دلار به فروش می‌رسد.

علا الوان مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت می‌گوید با افزایش مالیات دخانیات می‌توانیم مصرف آن را کاهش داده و مانع استعمال دخانیات به وسیله جوانان شویم.

در این گزارش آمده افزایش ۱۰ درصدی قیمت دخانیات در کشورها موجب کاهش ۴ تا ۵ درصدی تعداد سیگاری‌ها و نجات جان‌ها می شود.

سازمان جهانی بهداشت عنوان می‌کند: مصرف سیگار همچنان به عنوانم شایع ترین مصرف دخانیات در کشورهای منطقه است، اما قلیان نوع دیگری از محبوبیت مواد دخانی به ویژه در مصر و عربستان است.

رواج مصرف دخانیات به رقم بالای ۴۷ درصد در میان نوجوانان دختر و پسر بین سنین ۱۳ تا ۱۵ سال در کشورهای منطقه رسیده است، در عین حال افزایش سیگاری‌های مذکر، مردان منطقه مدیترانه شرقی را بعد از منطقه پاسیفیک غربی به دومین مصرف‌کنندگان دخانیات جهان تبدیل کرده است.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه