هومیوپاتی (Homeopathy) روشی درمانی است مبتنی بر توهم «همانند، همانند را شفا می دهد.» بنا به ادعای طرفداران آن، داروهای هومیوپاتی با تحریک دستگاه ایمنی بیمار، او را به سمت بهبودی سوق می دهد.

مجله اینترنتی برترین ها

همشهری دانستنیها:
هومیوپات ها مدعی اند اثر داروهایشان آنقدر ظریف و شکننده است که خیلی چیزها به راحتی آن را خنثی می کنند، از جمله قهوه، جوشانده های گیاهی، مایعات عطرآگین، گل های خوشبو، دهان شویه ها، ادویه ها، گیاهان دارویی، مارچوبه، کرفس، پیاز، سیر، پنیر کهنه، انواع گوشت ها، قند و شکر سفید، حتی اتاق های گرم و لباس های پشمی و ماندن در محیط سرپوشیده و بسته (از جمله خانه و اتاق)

آیا هومیوپاتی واقعا کار می کند

هومیوپاتی (Homeopathy) روشی درمانی است مبتنی بر توهم «همانند، همانند را شفا می دهد.» بنا به ادعای طرفداران آن، داروهای هومیوپاتی با تحریک دستگاه ایمنی بیمار، او را به سمت بهبودی سوق می دهد. بر پایه اصول نخستین هومیوپاتی هر ماده ای که در بدن تندرست نشانه های بیماری ایجاد کند در صورت تجویز به بیماری با همان علائم، او را درمان خواهد کرد.

رایج ترین روش تهیه داروهای هومیوپاتی روش سنتیمال (centimal) است که عبارت است از رقیق کردن چندباره ماده ای که تصور می شود اثر دارویی دارد. در هر بار رقیق سازی غلظت ماده موثر به 0.01 مقدار اولیه می رسد و این عمل را تا 6، 12، 30، 100 و یا 1000 بار تکرار می کنند.

نکته اینجاست که اگر به رقیق کردن محلول تا 12 بار ادامه دهیم، محلول 10 به توان منفی 24 به دست می آید که از عدد آووگادرو کوچکتر می شود. یعنی حتی یک مولکول از ماده اولیه در محلول وجود ندارد و داروی هومیوپاتی چیزی جز آب خالص نخواهد بود (goo.gl/gLXIKI). پژوهش های استانده [استاندارد] علمی نشان داده اند اثر هومیوپاتی بیشتر از اثر خود - تلقینی دارونما نیست (goo.gl/FZ3j7V).

به علاوه توجیهی در مورد عملکرد داروهای هومیوپاتی بر بدن انسان ارائه نشده است. از همه مهمتر اینکه پیش فرض اولیه هومیوپاتی بر بی نقص بودن بدن دست نخورده و سالم انسان است، در حالی که بدن انسان مانند تمام جانداران دیگر سرشار از نقص های ذاتی است؛ از جمله اینکه بدن ما برای پیر شدن، فرسوده شدن، ابتلا به بیماری های ژنتیک و نهایتا مرگ، برنامه ریزی درونی دارد و یکی از وظایف پزشکی مقابله با همین برنامه ریزی طبیعی بدن برای اندکی بیشتر زنده نگه داشتن انسان هاست.

آیا هومیوپاتی واقعا کار می کند

هر چند باور خیلی از مردم این است که هومیوپاتی روشی بی خطر و کم هزینه است اما بسیاری از پزشکان آن را در مواردی که بیمار را گمراه کرده و از داروها و درمان متعارف پزشکی منع می کند، مصداق فریبکاری و مرگ آور می دانند چرا که با پیگیری نکردن درمان پزشکی، جان بیمار را به خطر می اندازد.

فهرستی بلند از قربانیان این روش درمانی وجود دارد که به رغم ابتلا به بیماری های مهلک، با روی آوردن به هومیوپاتی و غفلت از درمان های صحیح، جان خود را از دست داده اند. (goo.gl/Bf2OB)
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه