تومور ماركر و موارد استفاده ي آن : تومور ماركر موادي اغلب پروتييني اند كه در ادرار يا سرم فرد وجود دارند و توسط تومور ويا بدن فرد در پاسخ به سرطان توليد ميشوند.تومور ماركر ها انواع مختلفي دارند.برخي در نوع خاصي از سرطان توليد مي شوند...

آزمایشات تشخیص زود هنگام انواع سرطان

تومور مارکر چیست؟


تومور مارکر موادی اغلب پروتیینی اند که در ادرار یا سرم فرد وجود دارند و توسط تومور ویا بدن فرد در پاسخ به سرطان تولید می شوند.تومور مارکر ها انواع مختلفی دارند.برخی در نوع خاصی از سرطان تولید می شوند و به اصطلاح اختصاصی هستند و برخی در انواع مختلفی از سرطان ها دیده می شوند.برای انجام تست تومور مارکر ها ،پزشک نمونه ی ادرار یا خون بیمار را به آزمایشگاه می فرستد ومارکر با انتی بادی ضد تومور مارکر ساخته شده در بدن، باند می شود.گاهی اوقات نیز قسمتی از خود تومور برای انجام ازمایش مورد استفاده قرار می گیرد.
البته بالا رفتن سطح تومور مارکر الزاما نشانه ی وجود سرطان نیست.گاهی تومور مارکر توسط سلول های سالم تولید می شوند و در فرد غیر سرطانی باعث بالا رفتن سطح تومور مارکر خاصی می شود.همچنین ممکن است فردی که دچار سرطان است سطح بالایی از تومور مارکر را نشان ندهد.لذا پزشک علاوه بر تست تومور مارکر با گرفتن تاریخچه ی بیمار، سابقه ی خانوادگی، علایم بالینی و سایر تست های آزمایشگاهی به وجود سرطان در فرد پی میبرد.

"موارد استفاده ی تومور مارکر ها"

1) غربالگری و تشخیص زود هنگام سرطان:غربالگری بدین منظور انجام می شود که سرطان در فردی که هنوز علایم بالینی را ظاهر نکرده، تشخیص داده شود یعنی تشخیص سرطان در مراحلاولیه برای این منظور از تومور مارکر ها استفاده می شود.
2) تشخیص منشأ سرطان: البته بیشتر تومور مارکر ها به دلیل آنکه اختصاصیت کافی ندارند و در سرطان های مختلف یا موقعیت های پاتولوژیک دیگر می توانند ترشح شوند زیاد برای این منظور کاربرد ندارند و بیشتر از بیوبسی برای تشخیص سرطان اسنفاده می شود اما تومور مارکر ها می توانند اطلاعات مفیدی در تشخیص منشأ سرطان و یا متاستاز بودن آن بدست دهند.
3) پیش آگهی سرطان:برخی سرطان ها بیشتر از سرطان های دیگر رشد کرده ودر بدن پخش می شوند.تومور مارکرها می توانند در تشخیص مهاجم بودن و یا میزان پاسخ آن به درمان کمک کننده باشند.
4) سنجش موثر بودن درمان:یکی از مهمترین نقش های تومور مارکر ها ، بررسی پاسخ بیمار به درمان به خصوص در سزطان های پیشرفته است.اگر سطح تومور مارکردر خون کاهش یافته باشد، نشان دهنده ی مؤثر بودن درمان است و اگر تومورمارکر افزایش پیدا کرده باشد یعنی سرطان به درمان پاسخ نداده ونیاز است درمان تغییر کند.
5) تشخیص عود سرطان:با انجام مکرر تست های تومور مارکر ها در افراد سرطانی که تحت درمان می توان پی به عود و بازگشت سرطان برد.

کلیه آزمایشات تومور مارکر در آزمایشگاه پاتوبیولوژی دکتر خسروشاهی توسط پیشرفته ترین تجهیزات انجام می شود. آزمایشگاه پاتوبیولوژی دکتر خسروشاهی با در اختیار داشتن به روزترین دستگاه های آزمایشگاهی این آزمایشات را در کوتاهترین زمان ممکن و با بالاترین دقت انجام می دهد و بسیاری از این آزمایشات در آزمایشگاه پاتوبیولوژی دکتر خسروشاهی فقط در عرض چند ساعت بصورت اورژانس برای بیماران اورژانسی بیمارستان ها که نیاز به جواب سریع و با دقت بالا برای تصمیم گیری پزشکان دارند، انجام شده و نتایج به مراکز درمانی و بیمارستانی ارائه می گردد.
برای انجام کلیه آزمایشات روتین و تخصصی  کلنیکال و پاتولوژی می توانید به این آزمایشگاه مراجعه فرمایید تا آزمایشات شما در کوتاهترین زمان ممکن و بالا ترین دقت انجام گیرد.
ایرانیها لایق بهترینها هستند و ما با بهترین امکانات در خدمت شما عزیزان هستیم.

منبع :آزمایشگاه دکتر خسروشاهی

آزمایشات تشخیص زود هنگام انواع سرطان

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه